Β! ΕΘΝΙΚΗ: Μακεδονικός – Λεύκιππος 55-48

Κόστισε το νωθρό ξεκίνημα της επανάληψης στον Λεύκιππο που γνώρισε την 3η του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Β! Εθνικής και πρώτη με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο στον πάγκο του.

Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής ο μόνος – πλέον – στην κορυφή Μακεδονικός κέρδισε με 55-48 την Ξανθιώτικη ομάδα “χτίζοντας” σερί 11-0 στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, σε μία διαφορά που την διαχειρίστηκε στην εξέλιξη του αγώνα και παρά την προσπάθεια του Λεύκιππου που το πάλεψε, έφτασε στο 1.20” πριν το τέλος στο 53-48 σημειώνοντας το καθοριστικό τρίποντο.

Με μικρό σκορ κρίθηκε η αναμέτρηση του Σαββάτου με την ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου να προηγείται με 12-13 στο α’ δεκάλεπτο, ενώ πήγε στην ανάπαυλα με -2 από το 23-21. Στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης οι γηπεδούχοι έβαλαν 11 πόντους βγάζοντας περισσότερη ενέργεια, φτάνοντας στο 34-21.

Οι Ξανθιώτες και με την είσοδο του Μπουτσακτσή που έδωσε λύσεις, προσπάθησαν για άμεση απάντηση, μειώνοντας σε 37-30 με τον Κατσαμούρη, σε μία περίοδο που το σκορ έφτασε στο 43-38. Ο Μακεδονικός στην 4η περίοδο κρατούσε τη διαφορά κι έδειξε χαρακτήρα όταν το momentum… πήγαινε στον Λεύκιππο στο 50-46, όταν ο Μπουτσακτσή πρόσφερε άλλη μία τάπα, “τελειώνοντας” ο ίδιος και την γρήγορη επίθεση.

Όμως 80 δεύτερα πριν το τέλος, με τρίποντο έγινε το 53-46, με τον Χρήστου που είχε έντονη επιθετική δραστηριότητα (με 17 πόντους μακράν πρώτος σκόρερ της ομάδας) αλλά και αστοχία στις ελεύθερες βολές στο παιχνίδι, να σημειώνει το τελευταίο καλάθι των φιλοξενούμενων στο τελικό 55-48.

Διαιτητές: Κατωτικίδης – Τσιαπλής – Νέδογλου.

Τα 10λεπτα: 12-13, 23-21 ημίχρονο, 43-38, 55-48 τελικό.

Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αμπαράς 9 (1), Παπασάβογλου Αρ., Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 6 (1), Χατζημιχαηλίδης 10 (2), Φλιάτης Ι. 3 (1), Φλιάτης Γ. 14,  Κόκκιος 2, Τσακαλέρης 11.

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Γιοβάνοβιτς 5 (1), Παλλάκης 7, Μακαρατζής 3 (1), Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 6, Ευσταθιάδης 6,  Μπουτσακτσή 4, Μαλανδρής, Χρήστου 17 (1).