Ιδανική πρεμιέρα για Λεύκιππο!

Εντυπωσιακός από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Πολύγυρο, ο Λεύκιππος Ξάνθης μπήκε με το… δεξί στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη στην πρεμιέρα και φτάνοντας στην επιβλητική διάφορα των 40 πόντων στο τελικό 87-47!

Το Σάββατο στο Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ επικράτησε εύκολα επί του αντιπάλου του παίρνοντας το πρώτο φύλλο αγώνα. Η ομάδα των Δώδου – Βαχαρίδη άρχισε με 11-0, συνέχισε με 21-7 κι έβαλε βάσεις νίκης με το 23-12 στο τέλος του α’ δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι έφτασε στο 46-23 πριν φτάσει στο ημίχρονο στο 49-23. Επτά διαφορετικοί παίκτες του Λευκίππου σκόραραν στο διάστημα αυτό με τον Γιοβάνοβιτς και τον Μπουτσακτσή να φτάνουν τους 9. Ελεύθερο μπάσκετ στην επανάληψη με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 72-34 πριν φτάσουμε στο τελικό 87-47. Γιοβάνοβιτς, Μακαρατζής και Κατσαμουρης οι παίκτες που έφτασαν στους 12 πόντους για τους νικητές από τους 10 παίκτες που έγραψαν το ονομά τους στον πίνακα των σκόρερ.