Play offs NL1: Λεύκιππος – ΔΕΚΑ 74-66 (pics)

Με φανταστικό 3ο δεκάλεπτο, ο Λεύκιππος έφερε τα πάνω – κάτω στο δύσκολο παιχνίδι με τη ΔΕΚΑ και έκανε το 1-0 στην σειρά των play offs. Η Ξανθιώτικη ομάδα θέλει άλλη μία νίκη για να προχωρήσει στην επόμενη φάση… Την Τετάρτη το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε αγριεμένη η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη που έφτασε στο 17-8 όμως η ΔΕΚΑ έβγαλε αντίδραση μειώνοντας στο 19-17 που ήταν και το σκορ του α’ δεκαλέπτου. Στο επόμενο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και επιθετικές λύσεις μέσα από τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα, φτάνοντας μέχρι το 32-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, που είναι το… αγαπημένο του Λεύκιππου φέτος, η ομάδα επέστρεψε δυναμικά και με έναν Καλαμπάκα ηγέτη στην επίθεση αλλά και τα κομβικά δύο σερί τρίποντα του Μακαρατζή έκανε το 60-52 για να φτάσουμε στο 66-55 του 3ου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο μέρος, το +11 απλά έγινε +8 για τους νικητές που διαχειρίστηκαν την υπέρ τους κατάσταση, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που ικανοποίησε τους αρκετούς μπασκετικούς φιλάθλους στο Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Παπαγερίδης, Πράττος

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-40, 66-55, 74-66
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Ζαφειρούδης): Μακαρατζής 16 (3), Κουρτίδης, Παλλάκης, Βασαλάκης, Μητρόπουλος 12 (1), Διαμαντής, Κατσαμούρης 13, Χριστοφορίδης 4, Γιακούλας 1, Μπουτσακτσή 10, Καλαμπάκας 18 (2).
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας): Μακαρατζής 11(2), Σεκερτζής 5, Βογιατζής 2, Λουλούδης 6, Πετανίδης 2, Τσιροπούλης 13(3), Ζιώγας 4, Χαρτωνάς 8(2), Πούντος 9(3), Πασχαλίδης, Κιόσια 6, Κεραμιτσόπουλος.