NL1: ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 76-54

Ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως πλήρωσε το κακό του β’ μέρος ο Λεύκιππος στο κλειστό “Μ. Τσικίνας” και γνώρισε την ήττα από την πρωτοπόρο ΧΑΝΘ με 76-54. Το επιμέρους σκορ των δύο πρώτων δεκαλέπτων 38-36 και το 38-18 των δύο επόμενων δεκαλέπτων – με μόλις τρεις πόντους στο 3ο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους – δείχνουν και την εικόνα της αναμέτρησης στο τελικό 76-54 της γηπεδούχου ομάδας που πήρε την ρεβάνς για την ήττα στον α’ γύρο. Ο Λεύκιππος παραμένει σε τροχιά 6άδας έχοντας κάνει το ρεπό του αλλά βρίσκεται σε έναν “όμιλο” τεσσάρων ομάδων. Ήταν μία ήττα από την οποία μπορεί να βγάλει κάποια συμπεράσματα ο Γιώργος Ζαφειρούδης με την συνέχεια να παραμένει απαιτητική καθώς ακολουθεί το κομβικό παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά στο “Φ. Αμοιρίδης”.

Διαιτητές: Ταρενίδης-Νέδογλου-Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-36, 58-39, 76-54

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής – Μωϋσιάδης): Κωστίκας 8, Αποστολίδης 8(1), Μαργαριτόπουλος 3(1), Μπρόζος 16(1), Γεωργίου 10(1), Τουλούπης 5(1), Κομνιανίδης Ι. 11(3), Μαλτέζος 6, Ζιάκας 6(2), Αλεμδάρ 3(1), Κομνιανίδης Α, Σάββας.

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 18 (2), Κατσαμούρης 6, Παλλάκης, Μητρόπουλος 4, Μακαρατζής 6, Γιακούλας 6 (1), Μπουτσακτσή 10, Κουρτίδης, Διαμαντής 2, Χριστοφορίδης, Βασαλάκης 2.