Α! ΕΠΣ: Το πανόραμα της 15ης αγωνιστικής

Νέα τροπή πήρε το πρωτάθλημα της Α! ΕΠΣ Ξάνθης μετά τα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής. Ο Ορφέας έβγαλε μεγάλο “διπλό” στο… 90φεύγα επί του Ηρακλή με 10 παίκτες και σκόρερ τον Μπογιατζίδη και πλέον το καρέ των ομάδων της κορυφής βρίσκεται σε ένα εύρος τριών βαθμών, με τον Π. Μελά και τον ΑΟ Βιστωνίδας να έχουν και παιχνίδι λιγότερο.

Στη Γενισέα στο 96′ ο Ορφέας έφυγε νικητής από το ντέρμπι με τον Ηρακλή χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μπογιατζίδης στο τελικό 0-1. Τερματίζοντας το μίνι σερί του χωρίς νίκη (4 αγώνες) με αυτό το διπλό ξαναμπαίνει γερά στο κόλπο της πρωτιάς αν και χρειάζεται πέρα από τις δικές του νίκες και… χαμένους βαθμούς των άλλων. Ο Ηρακλής έμεινε με το δοκάρι στο 88′ και τις χαμένες ευκαιρίες καθώς βρήκε μπροστά του και τον Δημήτρη Γιουργούση.

Ο Π. Μελάς Κουτσού επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι την προηγούμενη αγωνιστική δείχνοντας χαρακτήρα μέσα σε μία δύσκολη και μέχρι σήμερα αήττητη έδρα. Μόνο οι ομάδες του Χρ. Μαλαδένη πέρασαν νικηφόρα από το Δροσερό. Πρώτα ο ΑΟΞ με 1-2 στο 120′ της παράτασης του κυπέλλου και τώρα για πρωτάθλημα της Α! ΕΠΣ στο ντεμπούτο του με τον Π. Μελά Κουτσού ήρθε το 1-3 με τους νικητές να σκοράρουν με Μουστάκη στο α’ μέρος και Ν. Σεβδίλη – Στεπανιάν στο β’ ημίχρονο. Άμεσα αλλά προσωρινά, ισοφάρισε ο Αλή Μπαρή για τον Φίλιππο.

Στα άλλα παιχνίδια ο ΑΟ Βιστωνίδας του Γιάννη Δημητριάδη με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερς έφτασε στην 10η φετινή του νίκη απέναντι στον Ατρόμητο και είναι πλέον στους 33 βαθμούς με αγώνα λιγότερο κι έτσι θέλει να πάει και στη συνέχεια πριν δυσκολέψει αργότερα το πρόγραμμά του. Μία νίκη που ήταν αφιερωμένη στον Πρόεδρό του Μιχάλη Χατζηκλεάρχου αλλά και στον επιθετικό Πάρη Κοτόπουλο και μάλιστα μετά το 1-0 οι παίκτες το πανηγύρισαν δείχνοντας μια ξεχωριστή φανέλα που έγραφε “Πάρη περαστικά, τα δίχτυα περιμένουν να τα σκίσεις ακόμη μια φορά!”

Ο Απόλλωνας Ξάνθης είχε εύκολο έργο απέναντι στον Κεραυνό Λευκόπετρας που δυσκολεύτηκε να καταρτίσει την αρχική του σύνθεση στο παιχνίδι της Νεάπολης. Στο πρώτο μέρος πρωταγωνιστής στο σκοράρισμα ήταν ο Κυριαζίδης που σημείωσε δύο γκολ, ενώ ο Χρήστος Μαρκοσιάν πήρε το… όπλο του στην επανάληψη και πλέον ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος βγάζοντας χατ τρικ έφτασε στα 20 γκολ.

Στο γήπεδο της Λεύκης και σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες από δύο καλές ομάδες, προηγήθηκε η Ασπίδα με το γκολ του Σπ. Παππά για να απαντήσει άμεσα η Ελπίδα με την κεφαλιά του Μ. Ευθυμιάδη. Στις καθυστερήσεις ο Αρβανιτίδης με νέα κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων που έκρινε και το χορταστικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με εντάσεις καθώς η Ασπίδα είχε παράπονα από τον διαιτητή και τον β’ βοηθό.

Στο Αμοιρίδειο ΑΠΟΞ και Αναγέννηση ήθελαν τη νίκη, με την ομάδα του Λεωνίδα Πετρίδη να επικρατεί με 4-1 επί της Θαλασσιάς σε ένα παιχνίδι που είχε μονομαχίες και εντάσεις, στα επιτρεπτά πάντως πλαίσια. Ο Αλέξανδρος Καραμπατζάκης με το 2ο φετινό του γκολ έβαλε μπροστά στο α’ μέρος τους νικητές και στην επανάληψη σημείωσαν άλλα τρία γκολ με έμπειρους παίκτες, με τον Δ. Κοτζακελίνη να μειώνει προσωρινά σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚΟΠΕΤΡΑΣ 6-0
17′ Κυριαζίδης 1-0, 23′ Σαΐπογλου 2-0, 39′ Κυριαζίδης 3-0, 65′, 73′ (π), 75′ Μαρκοσιάν Χρ. 6-0

ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 0-1
96′ Μπογιατζίδης 0-1

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΡΥΣΑΣ 4-0
21′ Κιολεΐδης 1-0, 29′ Σαμαράς 2-0, 38′ Μπουτζικούδης 3-0, 68′ Μετεντζίδης (π.) 4-0

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ – Π. ΜΕΛΑΣ 1-3
44′ Μουστάκης 0-1, 45′ Αλή Μπαρή 1-1, 72′ Σεβδίλης Ν. 1-2, 87′ Στεπανιάν 1-3

Α.ΠΟ.Ξ. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ 4-1
31′ Καραμπατζάκης 1-0, 55′ Δουγανικιώτης 2-0, 75′ Καραπαντζίδης 3-0, 89′ Κοτζακελίνης Δ. 3-1, 90′ Νικάκης 4-1

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ 1-2
35′ Παππάς Σπ. 1-0, 41′ Ευθυμιάδης Μ. 1-1, 95′ Αρβανιτίδης 1-2