NL1: Λεύκιππος – Πειραματικό 73-64 (εικόνες)

Στο “Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ” το απόγευμα του Σαββάτου και ανήμερα των Φώτων, ο Λεύκιππος Ξάνθης υποδέχθηκε τους Μαχητές Πειραματικού για την 14η αγωνιστική στον 3ο Όμιλο της National League 2. Δύο ομάδες που ξεκίνησαν το 2024 από διαφορετική οπτική, με τους μεν γηπεδούχους να προέρχονται από σερί πέντε νικών (με ΔΕΚΑ, ΚΑΟΔ, ΓΑΣ, Αρετσού και Καβάλα) και τους φιλοξενούμενους μετά τις 3 διαδοχικές ήττες από δυνατούς αντιπάλους (Φίλιππο, Γέφυρα και Πανσερραϊκό).

Ο Λεύκιππος που λίγες ώρες πριν το παιχνίδι ανακοίνωσε και μία σημαντική μεταγραφή, αυτή του Θόδωρου Χριστοφορίδη, που μάλιστα είχε θετικότατο ντεμπούτο, ήθελε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες του, φανερώνοντας με την παραπάνω μεταγραφή και την διάθεσή του να φτιάξει ένα ρόστερ με νέους, ταλαντούχους και κατά κόρον παίκτες από την περιοχή μας.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος του αγώνα του Σαββάτου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά με ένα 9-1 αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια καθώς οι Μαχητές αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Και στο 2ο δεκάλεπτο στο επιμέρους σκορ ήταν νικητές με 16-13, πηγαίνοντας με +5 στην ανάπαυλα (31-36). Στο β’ μέρος όμως οι παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη ανέβασαν την απόδοσή τους κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και με ένα 24-13 στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 55-49. Για να γίνει αυτό το 31-36 του α’ μέρους σταδιακά γινόταν 40-36, 46-40, 55-49, 60-52 και 71-57 δείχνοντας και την αλλαγή πλεύσης του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι επιθετικά βασίστηκαν κυρίως στον Αμπαλά που σημείωσε 25 πόντους, αλλά και στο άγχος των γηπεδούχων στο τέλος, όταν το 71-57 έγινε 71-64 λόγω κακής διαχείρισης, 110” πριν το τέλος, πριν όμως ο Παλλάκης διαμορφώσει το τελικό σκορ 73-64.

Κάπως έτσι, ο Λεύκιππος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στο 2024 και με την 6η του σερί επιτυχία έφτασε στους 21 βαθμούς και με ακόμη καλύτερη ψυχολογία θα συνεχίσει την προσπάθειά του.

Τα 10λεπτα: 18-20, 31-36, 55-49, 73-64.

Διαιτητές: Ντούρας – Χατζηχαρίσης – Τοπαλίδης (Σαλικίδης).

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Ζαφειρούδης): Μακαρατζής 12 (4), Κουρτίδης 2, Παλλάκης 4, Βασαλάκης, Πολυχρόνης, Διαμαντής, Κατσαμούρης 23 (3), Χριστοφορίδης 7 (1), Γιακούλας 3, Μπουτσακτσή 4, Καλαμπάκας 18 (3), Λιάτσας.

ΜΑΧΗΤΕΣ (Γεροφώτης): Αμπαράς 25 (5), Μήνου 3 (1), Στρυβάκης, Γαλανίδης 1, Νώτης 13, Παπασαββόγλου 2, Μισαηλίδης, Κιγμέτογλου 4, Φλιάτης 3, Χαραλαμπίδης 2, Τσαρτσάλης, Καλογιαννίδης 11 (2).