ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τρελή πορεία για τον Αρίωνα! Έφτασε στις 7 σερί νίκες και την 2η θέση!

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Αρίωνας Ξάνθης στο ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ φτάνοντας στις 7 σερί νίκες! Νέα του επιτυχία αυτή για την 13η αγωνιστική, επικρατώντας επί του πρωτοπόρου Άτλαντα Κομοτηνής με 77-70 στην παράταση.

Σε έναν αγώνα ντέρμπι που είχε ένταση και πάθος από τους καλαθοσφαιριστές, ο Άτλας Κομοτηνής ξεκίνησε παίρνοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ και κέρδισε στα επιμέρους σκορ των 2 πρώτων δεκαλέπτων. Στο ημίχρονο προηγούνταν με 5 πόντους (33-38).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Αρίωνα έφτασαν πολλές φορές κοντά στην ανατροπή του σκορ, ωστόσο η ψυχραιμία των φιλοξενουμένων τους έφερε να προηγούνται με 9 πόντους (46-55) στο τέλος της 3ης περιόδου.
Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα ματς για γερά νεύρα, με το σύνολο του Γιάννη Θερμού να παίζει εξαιρετική άμυνα και να καταφέρνει ακόμη και την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Ο Άτλας κατάφερε να προηγείται με 2 πόντους μόλις 1,8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ματς, ωστόσο ένα follow σουτ στην λήξη του χρόνου έστειλε το ματς στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης ο Αρίωνας ευτύχησε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων στις πρώτες επιθέσεις και έπειτα με καλές διαδοχικές άμυνες διαχειρίστηκε το σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 15-16/33-38/46-55/67-67/Παράταση 77 – 70.