Β1! ΕΠΣ: Το πανόραμα της 11ης αγωνιστικής (pics)

Το… “τρένο” του ΑΟΞ πέρασε και από την Σταυρούπολη κερδίζοντας την τοπική Δόξα με 1-3, ίσως στο πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι του φέτος στο πρωτάθλημα. Ο Χρήστος Σπυριδωνίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Χρήστου Μαλαδένη στο 17′ για να απαντήσει άμεσα με τον Τερζόπουλο η γηπεδούχος (21′). Στο 34′ και 73′ ο Νίκος Μελισσόπουλος με το 11ο και το 12ο φετινό του γκολ έκανε το 1-3 και ο ΑΟΞ συνεχίζει απόλυτος στην κορυφή την πορεία του για την Α! ΕΠΣ με τον επιθετικό του ΑΟΞ να είναι στην κορυφή των σκόρερ της ομάδας του αλλά να έχει – μαζί με τον Μπεκδές Μερτ των Σημάντρων – ένα λιγότερο από τον Σοφτά Χιλμή του Εθνικού που έκανε χατ τρικ. Σε μία αγωνιστική που ΑΟ Σήμαντρα και Εθνικός Κιμμερίων ανέβηκαν ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο γήπεδο του Μαγικού ο Εθνικός πήρε την 2η διαδοχική του νίκη με ομάδα Β’. Μετά το 0-2 επί της Ασπίδας την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με ανατροπή 2-6 τον Άρη Πετεινού σε ένα ανοιχτό και χορταστικό παιχνίδι. Ο Μπαλής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Χριστοδούλου να κάνει το 2-3 στο 55′ για μία νεανική ομάδα που ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και την εμπειρία όμως απαντώντας άμεσα με την προβολή του Θέμη Πουτακίδη και πριν λήξει το ημίχρονο με τους Σοφτά Χιλμή και Αναστασιάδη έβαλαν τις βάσεις για την 5η φετινή τους νίκη. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (Σοφτά) έφτασε στο χατ τρικ και με 13 γκολ οδηγεί την κούρσα του πρώτου σκόρερ, ενώ δύο γκολ σημείωσε ο Πουτακίδης (έφτασε τα 3), ενώ σκόραρε και ο Αναστασιάδης (το 2ο φετινό του). Μία επιτυχία με την οποία ξεπέρασαν στη βαθμολογία τον σημερινό τους αντίπαλο, αν και η ομάδα του Γιάννη Καραγκιόζη έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Ασπίδα Β’ που είχε αναβληθεί.

Στο γήπεδο του Σελίνου οι γηπεδούχοι πήραν τους βαθμούς της νίκης χωρίς αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μην εμφανίζονται στο γήπεδο και το Φ.Α. να κλείνει νωρίς.

Στο γήπεδο του Πολυσίτου, ο Αετός Γοργόνας προηγήθηκε στο σκορ – σε ένα ακόμη παιχνίδι – στο 10λεπτο της επανάληψης με σκόρερ τον Αχμετσίκ Χ. Οι γηπεδούχοι με το πρώτο φετινό γκολ του Χατζηιωάννου και το 8ο του Δημήτρη Αραμπατζή έκαναν την ανατροπή (2-1) φτάνοντας στην 4η φετινή τους νίκη και δεύτερη στην έδρα τους.

Στο γήπεδο της Φελώνης, ο ΑΟ Σήμαντρα έφτασε στο καρέ επιτυχιών σε εκτός έδρας παιχνίδια, έχοντας συγκεντρώσει τους 13 από τους 16 βαθμούς που έχει μακριά από το γήπεδό του! Κόντρα στον ΑΟ Βιστωνίδας Β’ για 5η διαδοχική αγωνιστική ο αρχισκόρερ του, ο Μπεκδές Μέρτ παραβίασε την αντίπαλη εστία. Σημείωσε δύο γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων, ο ίδιος έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα η ομάδα του έφτασε στην 4η διαδοχική νίκη που την ανεβάζει στους 16 βαθμούς στον σχετικό πίνακα. Ο ΑΟΒ Β’ κέρδισε εμπειρίες σημειώνοντας το 1-3 με τον Κοριάνογλου, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Στη Λεύκη, η ΑΠΟΞ Ραιδεστός ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε στο γήπεδο κόντρα στην Κοτύλη στο τελικό 6-0. Με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, τον Μαρίνο Ψωμά να ανοίγει το σκορ και τον Σαρατζή με χατ τρικ να φτάνουν τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα διαμορφώθηκε το τελικό 6-0. Πέμπτη νίκη για τους γηπεδούχους και τρίτη στην έδρα τους, ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς.

11η Αγωνιστική

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ Β’ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΙΜΜΕΡΙΩΝ 2-6
12′ Μπαλής 1-0 16′ Πουτακίδης Θ. 1-1, 20′ Σοφτα Χιλμή 1-2, 43′ Αναστασιάδης 1-3, 55′ Χριστοδούλου 2-3, 57′ Σοφτα Χιλμή 2-4, 77′ Πουτακίδης Θ. 2-5, 85′ Σοφτα Χιλμή 2-6

ΑΤΛΑΣ ΣΕΛΙΝΟΥ – ΕΧΙΝΟΣ ΣΠΟΡ α.α. 3-0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΛΥΣΙΤΟΥ – ΑΕΤΟΣ ΓΟΡΓΟΝΑΣ 2-1
56′ Αχμετσίκ Χ. 0-1, 59′ Χατζηιωάννου 1-1, 72′ Αραμπατζής Δ. 2-1

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ Β’ – ΑΟ ΣΗΜΑΝΤΡΑ 1-3
6′ Μπεκδές Μερτ 0-1, 50′ Μπεκδές Μερτ 0-2, 47′ Ιμπραήμ 0-3, 72′ Κοργιάνογλου 1-3

ΔΟΞΑ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΟ ΞΑΝΘΗ 1-3
17′ Σπυριδωνίδης 0-1, 21′ Τερζόπουλος 1-1, 34′, Μελισσόπουλος Ν. 1-2, 73′ Μελισσόπουλος Ν. 1-3

Α.ΠΟ.Ξ. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ – ΚΟΤΥΛΗ 6-0
8′ Ψωμάς Μ. 1-0, 11′ Νέγκογλου Δ. 2-0, 57′ Σαρατζής 3-0, 62′ Σαρατζής 4-0, 63′ Δανιήλ 5-0, 65′ Σαρατζής 6-0

ΡΕΠΟ: ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ Β’