NL1: Λεύκιππος – ΓΑΣ Κομοτηνής 63-61

Τρίτη σερί νίκη για τον Λεύκιππο που έκαμψε την αντίσταση του ΓΑΣ στο “Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ” με 63-61. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη πήρε το ντέρμπι απέναντι στην μαχητική ομάδα της Κομοτηνής και “βλέπει” νέα επιτυχία την Τετάρτη κόντρα στην Αρετσού. Μάλιστα οι δύο ομάδες έστειλαν το δικό τους μήνυμα με την παρακάτω κοινή φωτογράφιση μετά το τέλος του αγώνα

Στο α’ δεκάλεπτο ο Λεύκιππος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε το κεφάλι στο σκορ δημιουργώντας μία διαφορά 9 πόντων. Μετά το 11-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι που είχαν για κορυφαίο στο πρώτο ημίχρονο τον Σιγκούνα, που σημείωσε τους 14 από τους 25 πόντους της ομάδας του με 3 τρίποντα, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όχι μόνο μειώνοντας τη διαφορά, αλλά προηγήθηκαν και με 21-23. Έχασαν με τραυματισμό νωρίς τον Περρή, ενώ κάτι ανάλογο φάνηκε να συμβαίνει και με τον Μακαρατζή του Λεύκιππου, που όμως έσφιξε τα δόντια και ξαναπέρασε στο παιχνίδι στο 2ο δεκάλεπτο για να βοηθήσει. Κάτι που το έπραξε καθώς με δικούς του πόντους ο Λεύκιππος ξαναπήρε διαφορά στο 29-24 του α’ μέρους. Νωρίτερα πάντως ο ορεξάτο Μητρόπουλος έδωσε λύσεις επιθετικά με 11 πόντους (2 τρίποντα) αλλά έφτασε νωρίς στα 3 φάουλ.

Και στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε σε ρηχά… νερά επιθετικά με τον Λεύκιππο να σημειώνει 14 και τον ΓΑΣ 17 σ’ αυτό το διάστημα. Ο Λεύκιππος είχε ένα μικρό προβάδισμα στην εξέλιξή του με 6 πόντους στην αρχή που έγιναν ισοπαλία (39-39) με το πρώτο τρίποντο του Αβδάλα και 41-41, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 1/2 βολές στο φινάλε για να ισοφαρίσουν και πάλι.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον ΓΑΣ να παίρνει προβάδισμα με 43-47 με το δεύτερο τρίποντο του Αβδάλα και τον Λεύκιππο να απαντά με τον Μακαρατζή – που ήταν ο πιο δραστήριος επιθετικά – μειώνοντας άμεσα στον πόντο. Υπήρξε εναλλαγή στο σκορ αλλά στη συνέχεια οι δύο εντυπωσιακές τάπες του Μπουτσακτσή περίπου στα 4:30” πριν το τέλος. Επιθετικά ανέλαβε δράση ο Καλαμπάκας που με δύο σημαντικά καλάθια έκανε το 57-53. Καλάθι του αγώνα, το τρίποντο του Γιακούλα από την γωνία που έκανε το 60-53 στο 1:54” πριν το τέλος. Ο ΓΑΣ πήγε να αγχώσει τον Λεύκιππο (60-56) αλλά ο Κατσαμούρης πήρε πάνω του την κρίσιμη επίθεση κάνοντας το 62-56 στα 37.1” πριν το τέλος. Με Σιγκούνα ο ΓΑΣ έκανε το 62-58 και με το τρίτο τρίποντο του Αβδάλα το 63-61 στα 4” πριν το τέλος, αλλά στο τέλος η ομάδα του Ζαφειρούδη έφτασε στην 3η διαδοχική νίκη.

10λεπτα: 14-13, 29-25, 43-42, 63-61,

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Ζαφειρούδης): Μακαρατζής 20 (3), Κουρτίδης, Παλλάκης, Βασαλάκης, Μάστος, Μητρόπουλος 10, Διαμαντής, Κατσαμούρης 11, Γιακούλας 5 (1), Μπουτσακτσή 7 (1), Καλαμπάκας 10.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Φιλοξενίδης 6 (1), Αρχιμανδρίτης 2, Περρής 2, Αβδάλας 6 (2), Κάφφκε, Μπίλιoς 3 (1), Ναλμπάντης 6 (2), Σιγκούνας 21 (3), Δρέλλας 1, Χριστοδούλου 6, Χωματάς 3 (1), Κάλτσος.