Α! ΕΠΣ: Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής

Πιο εύκολα απ’ ότι ίσως περίμεναν και οι ίδιοι πέρασαν το απόγευμα της Κυριακής οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας Ορφέας Ξάνθης και Ηρακλής Ζυγού. Ο πρώτος με πρώτο βιολί τον Κώστα Ξαντινίδη που σκόραρε χατ τρικ στο 6-0 επί του Κεραυνού παραβιάζοντας για 9η φορά τις αντίπαλες εστίες στα τελευταία 4 παιχνίδια και ο δεύτερος, ο Ηρακλής που πήρε τους βαθμούς χωρίς να αγωνιστεί αφού ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε με… μισή ενδεκάδα στο γήπεδο και το Φ.Α. έκλεισε νωρίς.

Οι δύο ομάδες είναι μόνες στην κορυφή, αφού τη νίκη της αγωνιστικής την σημείωσε ο Π. Μελάς Κουτσού που πέτυχε δύο γκολ σχετικά νωρίς στα δύο ημίχρονα, υποχρεώνοντας τον ΑΟ Βιστωνίδας στην πρώτη του φετινή ήττα. Ταυτόχρονα οι παίκτες των γηπεδούχων έφτασαν την ομάδα στους 16 βαθμούς και είναι πλέον μαζί με τον αντίπαλό τους στη βαθμολογία, έχοντας όμως την σημερινή νίκη υπέρ τους. Τρίτο φετινό γκολ για τον Νίκο Σεβδίλη που έπιασε στην κορυφή των σκόρερ του Κουτσού τον Θωμόγλου, ενώ το 2-0 έκανε ο Σιδηράς που άνοιξε λογαριασμό στο σκοράρισμα.

Στα Βαφέικα η Ασπίδα ήταν καλύτερη από την ΑΠΟΞ, βρήκε πάλι γκολ από τον στόπερ της Νικολούδη και έφτασε στην 2η φετινή της νίκη. Μια νίκη που θα μπορούσε να είχε έρθει πιο εύκολα με την ομάδα του Δημήτρη Καρύδη να έχει και τρία δοκάρια, ένα στο πρώτο μέρος κι ένα “διπλό” στην επανάληψη απέναντι στην ΑΠΟΞ που δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής της.

Στη Νεάπολη έγινε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με νικήτρια την ομάδα του Απόλλωνα κόντρα στην Ελπίδα Γενισέας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30′ με τον Κομαχίδη. Η ομάδα του Πατμάζογλου αντέδρασε κι έχασε ευκαιρίες προς το τέλος του ημιχρόνου καταφέρνοντας – μόνο – να ισοφαρίσει με τον Αβραμίδη. Ωστόσο έκανε το 2-1 στο 73′ με τον Χρήστο Μαρκοσιάν, με τον Κίρατζη Έγκε να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 88′ αλλά στις καθυστερήσεις ο αρχισκόρερ των γηπεδούχων με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι έκανε το 3-2 φτάνοντας τα 7 γκολ.

Στη μάχη των σκόρερς, στην κορυφή είναι ο Ξαντινίδης (Ορφέας) με 10 γκολ και ακολουθούν με 7 οι Γκιορτζίνης (ΑΟΒ) και Μαρκοσιάν Χρ. (Απόλλωνας).

9η Αγωνιστική
Σάββατο 15:00

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ 3-2
30′ Κομαχίδης 0-1, 43′ Αβραμίδης 1-1, 73′ Μαρκοσιάν Χρ. 2-1, 88′ Κίρατζη Εγκέ 2-2, 95′ Μαρκοσιάν Χρ. 3-2

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – Α.ΠΟ.Ξ. 1-0
69′ Νικολούδης 1-0

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ 1-4
13′ Ζιπίδης 0-1, 65′ Κούπας 1-1, 69′ Ρετζέπογλου Ντ. 1-2, 88′ Ζιπίδης 1-3, 90′ Ρετζέπογλου Ντ. 1-4

Π. ΜΕΛΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥ – ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ 2-0
12′ Σεβδίλης Ν. 1-0, 52′ Σιδηράς 2-0

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΡΥΣΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ α.α. 0-3

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚΟΠΕΤΡΑΣ 6-0
6′ Ξαντινίδης 1-0, 9′ Ξαντινίδης (π) 2-0, 40′ Μαυρόπουλος 3-0, 42′ Ξαντινίδης 4-0, 49′ Μπουρδούνης 5-0, 55′ Κατρανίτσας 6-0