Μακεδονικός – Λεύκιππος 66-64

Στο φινάλε και μετά από ένα παιχνίδι με αυξομειώσεις έχασε ο Λεύκιππος το απόγευμα του Σαββάτου εκτός έδρας από τον Μακεδονικό για την 6η αγωνιστική. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη γνώρισε την 4η σερί ήττα και έμεινε στους 6 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3Χ3 και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Το τελικό 66-64 διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Λεύκιππο να προηγείται με 60-62 και 62-64 στα 24”. Ο Λεύκιππος έκανε φάουλ στα 15”, ο Χατζούλης ζήτησε time-out και το “καλοκουρδισμένο σχέδιο”, όπως αναφέρουν οι νικητές στην ανάλυση του αγώνα, απέδωσε καρπούς: ο Ρουκουνάκης επανέφερε κατευθείαν στον Καμαριώτη που εκτέλεσε ολομόναχος για 3 και έβαλε τον Μακεδονικό μπροστά στο σκορ, 65-64, 12.6” πριν το τέλος! Χρειάστηκε και μια εκπληκτική άμυνα του Ρουκουνάκη επάνω στον πρώτο σκόρερ του Λεύκιππου απόψε, Μητρόπουλο (16), με τους Ξανθιώτες να κάνουν φάουλ στα 5 δέκατα και τον Τσιρογιάννη να ευστοχεί στην πρώτη και να αστοχεί στην δεύτερη βολή, για το τελικό 66-64 στο άκουσμα του buzzer!

Νωρίτερα, οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι και βρήκαν σκορ από νωρίς, ωστόσο σταδιακά ο ρυθμός μειώθηκε. Ο Μακεδονικός είχε σε καλή κατάσταση τον Κώστα Τσιρογιάννη που προσέφερε λύσεις στην επίθεση, ωστόσο αισθητή ήταν η αστοχία από την γραμμή των 6.75, με ελάχιστες προσπάθειες να αποδεικνύονται επιτυχημένες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική απόδοση Μακεδονικού και Λεύκιππου έκανε… βουτιά, με το επιμέρους σκορ να μένει στο 4-3 μετά από 05:30! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο μετά το πεντάλεπτο! Το σκορ ημιχρόνου, 27-29, είναι ενδεικτικό της αστοχίας των δύο ομάδων…

Στην τρίτη περίοδο, ο αγώνας άρχισε να παίρνει φωτιά… Ο Λεύκιππος ξεκίνησε πιο δυνατά, κάνοντας το 33-41 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση με τα επιμέρους 12-0 και 15-2! Βρήκαν λύσεις με κάθε τρόπο στην επίθεση, ενώ άρχισαν να ευστοχούν και σε τρίποντα με αποτέλεσμα να ανακτήσουν προβάδισμα μετά από πολλά λεπτά χτίζοντας και μικρή διαφορά! Ωστόσο, το 50-47 (30′) ανατράπηκε σύντομα, με τους Ξανθιώτες να μπαίνουν «ζεστά» στην τελευταία περίοδο και να βρίσκουν σημαντικά καλάθια στα πρώτα λεπτά με το παιχνίδι να έχει όμως αρνητική έκβαση για τον Λεύκιππο στο τέλος.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγερίδης-Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 18-19, 27-29, 50-47, 66-64

Μακεδονικός (Χατζούλης – Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 23 (3), Καμαριώτης 7 (2), Καραγιάννης 6, Ζεϊμπέκης 3 (1), Ανδρέου 12, Τζιουβάρας 2, Ρουκουνάκης 10 (2), Αγριόπουλος 3 (1).

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 14 (2), Κατσαμούρης, Παλλάκης 12, Μητρόπουλος 16 (2), Μακαρατζής 8 (1), Γιάκουλας 2, Μπουτσακτσή 5, Κουρτίδης 4, Διαμαντής 3.