Β! ΕΘΝΙΚΗ: Λεύκιππος – Πανσερραϊκός 76-62 – Εικόνες από την τελευταία παράσταση της Ξανθιώτικης ομάδας που τερμάτισε στην 5η θέση!

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δίνοντας χρόνο και σε νέο… “αίμα” ο Λεύκιππος ικανοποίησε στην τελευταία του παράσταση για φέτος στο “Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ” το κοινό του, επικρατώντας με 76-62 επί του Πανσερραϊκού. Οι γηπεδούχοι ήταν “αγριεμένοι” στο ξεκίνημα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 24-7, ενώ στο ημίχρονο ήταν στο +27. Στην επανάληψη ο ρυθμός άλλαξε αφού οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κάποια αντίδραση που οδήγησε στην ήττα με 14 πόντους διαφοράς στο τελικό 76-62

Πλέον η Ξανθιώτικη ομάδα βάζει πρόωρο τέλος στη χρονιά του ανδρικού τμήματος κερδίζοντας χρόνο για να επικεντρωθεί στους Νέους της, που είναι στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα 10λεπτα: 24-7,46-19 ημίχρονο,56-40, 76-62 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 11 (2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23 (3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20 (5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6 (2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11 (3), Γεωργιανός 12(1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14 (2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4.