Β! ΕΘΝΙΚΗ: Νέο σούπερ παιχνίδι στο Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ το Σάββατο, ο Λεύκιππος υποδέχεται το Πειραματικό

Στο παιχνίδι της Τρίτης με τη ΧΑΝΘ ο Λεύκιππος δεν κατάφερε να κάνει την βαθμολογική υπέρβαση, αφού ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τους γηπεδούχους, αν και για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε το “πάνω” χέρι. Με +5 στο ημίχρονο και +3 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτο συνέχισε να προηγείται με +1 (47-48) στο 4.35’’ πριν το τέλος και με 50-51 (στο 2.22’’), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βγήκαν νικητές μετά το τελικό 56-52.

Έτσι, η ΧΑΝΘ πήρε τη ρεβάνς για την ήττα της με 52-50 στον α’ γύρο, ενώ το ίδιο καλείται να κάνει τώρα ο Λεύκιππος απέναντι στον επόμενο αντίπαλό του.

Ήδη η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου εστιάζει στο σούπερ ντέρμπι στο Φ. ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ με αντίπαλο το Πειραματικό με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 65-53 στο παιχνίδι του α’ γύρου στα Πεύκα. Διαιτητές στην αναμέτρηση που ξεκινά στις 17:00 το Σάββατο θα είναι οι Παπαγερίδης – Ντόγκας – Χατζηχαρίσης (Σαλικίδης).

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής η ΔΕΚΑ κέρδισε με 75-53 τη Σταυρούπολη το απόγευμα της Τετάρτης.

15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/1, 17:00)