Β! ΕΘΝΙΚΗ: Ιδανική πρεμιέρα για τον Λεύκιππο στο 2023

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησε το 2023 ο Λεύκιππος Ξάνθης που έφτασε εύκολα στη νίκη μετά το 45-75 επί του Πολύγυρου εκτός έδρας. Οι παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου ξεπέρασαν την ήττα από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος σήμερα βρίσκεται στην 1η θέση μετά την επικράτησή του επί του Μακεδονικού στην παράταση.

Το παιχνίδι στον Πολύγυρο δεν αντέχει κριτικής με τον Λεύκιππο να επιβάλλει την ανωτερότητά του από τα πρώτα λεπτά δείχνοντας ποιος θα είναι το “αφεντικό” στην αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 4-27 ενώ φτάσαμε στο ημίχρονο του 17-41. Σταθερά ανοδική και η διαφορά στην επανάληψη με το σκορ να είναι 35-60 στο 30′, πριν φτάσει στην τελική διαφορά των 30 πόντων (45-75).

Διαιτητές: Κολοκυθάς – Νέδογλου – Καντζουρίδης.

Τα 10λεπτα: 4-27, 17-41 ημίχρονο, 35-60, 45-75 τελικό

ΑΟ Πολυγύρου (Μπιτζάνης): Σμυρλής 1, Ζεϊμπέκης 10 (1), Γαϊτάνης 3 (1), Καναράς 7 (1), Γούτας 2, Τσοπουρίδης 4, Συμεών 2, Χατζηλάμπρος 4, Αρχοντακάκης 6, Φουρκιώτης 6 (2).

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Παλλάκης 19, Μακαρατζής 2, Δεληγιάννης 2, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου 8, Κατσαμούρης 13 (1), Μπουτσακτσή 17, Μαλανδρής, Καλεντζή, Χρήστου 12 (1), Κάλτσος 2.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το παιχνίδι στα Πεύκα την Τετάρτη.