B! ΕΘΝΙΚΗ: Απόλυτος στα εντός ο Λεύκιππος, αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και βαθμολογία

Ο Μακεδονικός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 5ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής επί των Μαχητών και οδηγεί μόνος την κούρσα του 4ου Ομίλου.

Ο Λεύκιππος σημείωσε ακόμη μια εντός έδρας νίκη, την 3η σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, το απόγευμα του Σαββάτου με 65-49 της ΔΕΚΑ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ κυριάρχησε στο παιχνίδι έχοντας ως όπλο την καλή  άμυνα αλλά και την κυριαρχία στα ριμπάουντ και μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν το έχασε σε κανένα σημείο της συνάντησης.

Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας πριν από λίγες μέρες συνδύασε το ντεμπούτο του με νίκη, τονίζοντας μετά την λήξη πως υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης και πως θα πρέπει να συνεχίζουν να δουλεύουν όλοι στις προπονήσεις.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο παιχνίδι και έχοντας τους Παλλάκη – Μπουτσακτσή σε εξαιρετική κατάσταση, κατάφεραν να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (33-24). Στα αξιοσημείωτο του διαστήματος αυτού οι 10 πόντοι του Παλλάκη και οι 7 τάπες του “γίγαντα” Αλή Μπουτσακτσή!!

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της ΔΕΚΑ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην καλή και συγκεντρωμένη αμυντική λειτουργία του Λεύκιππου και σημείωσε μόνο 6 πόντους με αποτέλεσμα η Ξανθιώτικη ομάδα να προηγηθεί με 18 πόντους. Η διαφορά ωστόσο, έφτασε ακόμη και στους 23 (53-30), αλλά σε εκείνο το σημείο η ΔΕΚΑ με σερί 0-8 μείωσε σε 53-38 χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Ντούρας – Νέδογλου

Τα 10λεπτα: 14-12, 33-24 ημίχρονο, 48-30, 65-49 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Τζίμης 2, Γιοβάνοβιτς 12 (1), Παλλάκης 19 (1), Τσίλογλου, Τσαλαπατάς, Κατσαμούρης 12 (2), Κάλτσος, Βοϊβατόπουλος, Χρήστου 5 (1), Μαλανδρής, Μακαρατζής 6, Μπουτσακτσή 9.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Πούντος, Τουλουπής 8 (2), Βαιντερλής, Παλαμίδας 5, Καπετάκης 2, Καλαποθαράκος 6, Τσιροπούλης Ι. 9 (2), Τσιροπούλης Μ. 2, Λιοτόπουλος 13 (2), Θεογιάννης, Πατρίκης 4.