Β! ΕΘΝΙΚΗ: Λεύκιππος – Ερμής Λαγκαδά 78-63

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ μετράει πλέον 9 συνεχόμενες νίκες και έβαλε τις βάσεις για την κατάληψη της 3ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα μετά και την εύκολη επικράτηση του απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά με το τελικό 78-63. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν με 33-41 ενώ ξεκίνησαν καλά και την 3η περίοδο όπου προηγήθηκαν με 14 πόντους (33-47) αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, πάτησαν “γκάζι” και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης φτάνοντας στο 58-51 και στο τελικό +15.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν ένα προβάδισμα της τάξεως των 7 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκαν με σκορ 11-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής συνέχιζε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση με τον Λεύκιππο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο ματς, χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες του Γιώργου Μανάκα που ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ξανθιώτικης ομάδας με 12 πόντους σε ένα πρώτο μέρος που έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς σε “θέση οδηγού” για το 33-41.

Στην επανάληψη, παρά το “εκρηκτικό” ξεκίνημα του Ερμή και τα δύο σερί τρίποντα που έφεραν τη διαφορά στο -14 για τον Λεύκιππο (33-47), η ομάδα του Νίκου Δώδου “απάντησε” το ίδιο εμφατικά και με σερί 14-0 ισοφαρίζοντας σε 47-47. Όλα αυτά μετά από διαδοχικές καλές άμυνες και καλάθια μέχρι να έρθει και το πρώτο προβάδισμα με 49-48 με τους Μαυρογιάννη, Μανάκα και Χρήστου να ξεχωρίζουν. Ο Μαυρογιάννης με αιφνιδιασμό αύξησε την διαφορά στους 3 για το 53-50 και ο Μανάκας μετά από ωραία ασίστ του πρώτου έγραψε το 55-50. Με νέο εύστοχο τρίποντο ο Μαυρογιάννης έφτασε στους 14 πόντους για το 58-51 που ήταν το σκορ της 3ης περιόδου με τον Λεύκιππο να έχει ένα επί μέρους 25-10 στην εκρηκτική για εκείνον 3η περίοδο.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι Ξανθιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μάλιστα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια τιμή με καλάθια των Μηντζαρίδη, Μανάκα και Βοϊβατόπουλο για το 65-53 και το +12 για τον Λεύκιππο. Με νέο τρίποντο ο Χρήστου έκανε το 68-53 με τρίποντο του Χρήστου που εκτόξευσε την διαφορά στους 17  για το 73-56 και με ένα ακόμη τρίποντο του Παλλάκη για το +18 (76-58). Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +20 (78-58) με τον κόουτς της Ξανθιώτικης ομάδας να ανοίγει πλήρως το ροτέϊσον και να χρησιμοποιεί όλους τους διαθέσιμους παίχτες. Μια μικρή χαλάρωση στο τέλος έφερε το τελικό 78-63 για τον Λεύκιππο που έφτασε τις 9 σερί νίκες μετά την αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας.

Τα 10λεπτα: 11-18, 33-41 (ημίχρονο), 58-51, 78-63 (τελικό)

Διαιτητές: Ντούρας – Ζαχαριάδης – Νέδογλου, Κομισάριος: Σαλικίδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Δώδος): Μαραβέγιας 8(2),  Κατσαμούρης, Παλλάκης 5 (1), Μακαρατζής, Τσίλογλου 2, Μαυρογιάννης 14 (1), Δεληγιάννης 2, Μηντζαρίδης 4, Μανάκας 22 (1), Βοϊβατόπουλος 3, Χρήστου 18 (3).

[penci_related_posts dis_pview=”no” dis_pdate=”no” title=”ΔΕΣ ΚΙ ΑΥΤΟ” background=”” border=”” thumbright=”no” number=”5″ style=”list” align=”none” withids=”” displayby=”cat” orderby=”date”]