Β! ΕΘΝΙΚΗ: ΓΑΣ Κομοτηνής – Λεύκιππος 65-72

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και την 10η σερί νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα επικρατώντας στο ντέρμπι της Θράκης ο Λεύκιππος. Η ομάδα του Νίκου Δώδου έκλεισε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα με το τελικό 65-72 στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Ξάνθης τα κατάφερε και παρέμεινε αήττητη μέχρι τέλους, από την στιγμή που άλλαξε «χέρια» η τεχνική ηγεσία με ένα απίστευτο 10/10 που τη φέρνει στην υψηλότερη θέση της ιστορίας της (3η) σ’ αυτό το επίπεδο!

Στα του παιχνιδιού, η Ξανθιώτικη ομάδα ξεκίνησε εκπληκτικά στο πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας «θραύση» σε άμυνα και επίθεση με τον Γιώργο Μανάκα να «βομβαρδίζει» με τρία εύστοχα τρίποντα το καλάθι του ΓΑΣ και να οδηγεί την ομάδα του σε ένα άνετο 9-23 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα πιο πριν η διαφορά είχε φτάσει και στο +16 (7-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΓΑΣ έβγαλε αντίδραση στο παρκέ, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του. Με μπροστάρηδες τους Μαλανδρή και Κουτσοβασίλη η ομάδα της Κομοτηνής σχεδόν «ψαλίδισε» την διαφορά με ένα επί μέρους 11-0 και έτσι το 18-34 έγινε 29-34 και 32-36. Κάπου εκεί ο Λεύκιππος συνήλθε και με τους Χρήστου, Μαυρογιάννη ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +9 για το 32-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Λεύκιππος ξεκίνησε και πάλι πολύ δυνατά όντας καταιγιστικός έχοντας «ζεστό» τον Μαραβέγια με δύο σερί τρίποντα για το 36-50 που έγινε 36-55 μετά από αντιαθλητικό φάουλ στο οποίο υπέπεσαν οι γηπεδούχοι και με νέα καλάθια από τους Χρήστου, Μαυρογιάννη η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +21 για το 36-57. Ένα ακόμη τρίποντο του Κατσαμούρη έφερε το 38-60 και το +22 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 43-63 υπέρ φυσικά της Ξανθιώτικης ομάδας.

Ο Λεύκιππος είχε βάλει τις «βάσεις» νίκης και η 4η περίοδος ήταν μια ευκαιρία για τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίχτες. Η διαφορά παρέμενε διψήφια (45-67, 51-69) με τον Μακαρατζή να κάνει το 55-72 με τρίποντη «βόμβα» αλλά ο Ζεκιριέ με έμμεσο 4ποντο μείωσε σε 59-72. Ακολούθησε ένα «μπαράζ» άστοχων τριπόντων αλλά και συνεχόμενων επιθετικών ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους, με τον Μαλανδρή να ευστοχεί από τα 6.75 και να μειώνει στους 10 (62-72), με τον ίδιο παίχτη να μειώνει και στους 8 με δύο βολές (64-72).

Ο Πεταλωτής ευστόχησε σε μια ακόμη βολή για το 65-72, 50 δεύτερα πριν το τέλος. Στην συνέχεια ο Δεληγιάννης αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Κάλτσος των γηπεδούχων και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε στο 65-72, με τον Λεύκιππο να κλείνει ιδανικά την σαιζόν.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Ντούρας – Ζαχαριάδης.

Τα 10λεπτα: 9-23, 32-41 (ημίχρονο), 43-63, 65-72 (τελικό).

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ρίννης, Μπορμπίδης, Περρής 7 (1), Ζεκεριέ 18 (4), Κάφφκε, Γκιουζελίδης 4, Κουτσοβασίλης 13 (2), Πεταλωτής 3, Παπανδρεόπουλος, Κάλτσος 1, Μαλανδρής 16 (2), Χαλήλ 3.

Λεύκιππος Ξάνθης (Δώδος): Μακαρατζής 9 (1), Μαραβέγιας 8 (2), Κατσαμούρης 7 (1), Τσίλογλου 2, Μαυρογιάννης 12, Χρήστου 9 (1), Δεληγιάννης, Μηντζαρίδης 2, Μανάκας 13 (3), Παλλάκης 8, Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 2.

[penci_related_posts dis_pview=”no” dis_pdate=”no” title=”ΔΕΣ ΚΙ ΑΥΤΟ” background=”” border=”” thumbright=”no” number=”5″ style=”list” align=”none” withids=”” displayby=”cat” orderby=”date”]