Β! ΕΘΝΙΚΗ: ΜΕΝΤ – Λεύκιππος 68-91

Την 16η φετινή του νίκη πήρε ο Λεύκιππος Ξάνθης το απόγευμα της Μ. Τετάρτης, διευρύνοντας το σερί των επιτυχιών στις 7! Η Ξανθιώτικη ομάδα ξεπέρασε και το εμπόδιο της ΜΕΝΤ φτάνοντας εύκολα στο τελικό 68-91. Ο Νίκος Δώδος χρησιμοποίησε τους διαθέσιμους παίκτες μοιράζοντας το χρόνο με διαρκές rotation, ενώ στα θετικά είναι και ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας, σε ένα παιχνίδι χωρίς τον Χρήστου. Πόντους σημείωσαν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, με τον Λεύκιππο να διαχειρίζεται εύκολα την αναμέτρηση με έναν αντίπαλο πιο χαμηλής δυναμικής.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο συνάντησε αντίσταση από τη ΜΕΝΤ (14-17) καθώς στη συνέχεια οι παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας πάτησαν το γκάζι αυξάνοντας τη διαφορά και με ένα 17-24 στο β’ δεκάλεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα Το 18-24 έγινε 20-29 με 5 σερί πόντους του Τσίλογλου ενώ με τρίποντα του Μανάκα και του Μιντζαρίδη το φτάσαμε στο 26-41 σε ένα παιχνίδι που ήδη είχε πάρει την τροπή του. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος ήταν ακόμη πιο παραγωγικός σημειώνοντας 26 πόντους σε ένα παιχνίδι που “πυροβόλησε” 12 φορές εύστοχα σε τρίποντα 9 διαφορετικοί καλαθοσφαιριστές του. Αμυντικά σ’ αυτό το διάστημα δέχθηκε μόνο 12 πόντους και μοιραία στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε αφού το 43-67 και η εικόνα του αγώνα δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Πάντως, οι τελευταίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισαν το επιμέρους σκορ (25-24) σαν ανάμνηση από το τελικό 91-68 για τον Λεύκιππο.

Η Ξανθιώτικη ομάδα έχει πλέον 39 βαθμούς στον σχετικό πίνακα ενώ επόμενη αναμέτρησή της είναι για την 28η αγωνιστική μέσα στην έδρα της ΧΑΝΘ την Κυριακή 1 Μαΐου.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-41 ημίχρονο, 43-67, 68-91 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Δώδος): Δεληγιάννης 4, Μαυρογιάννης 16 (1), Μανάκας 15 (2), Κατσαμούρης 7 (1), Μαραβέγιας 17 (1), Μηντζαρίδης 3 (1), Βοϊβατόπουλος 10 (1), Παλλάκης 3 (1), Τσίλογλου 8 (2), Μακαρατζής 6 (2), Παπαδήμας 2.