Β! ΕΘΝΙΚΗ: “Περίπατος” Λεύκιππου στον Πολύγυρο (54-79)

Για την 22η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου της Β! Εθνικής και στο παιχνίδι του Σαββάτου ο Λεύκιππος Ξάνθης ήταν “σαρωτικός” απέναντι στον Πολύγυρο παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κυρίως στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Ξάνθης πήρε εξ αρχής τα “ηνία” και προηγήθηκε με 9-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά ξέφυγε άνω των 20 πόντων στο ημίχρονο (26-49) αλλά και στην 3η περίοδο (43-64). Όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να “επιστρέψουν” στο ματς (52-64) με ένα σερί 9-0  ο Λεύκιππος είχες τις “απαντήσεις” και με ένα τρίποντο κρεσέντο έφτασε εύκολα στο τελικό 54-79 παίρνοντας μια εύκολη νίκη συνεχίζοντας έτσι το καλό του σερί μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από το Νίκο Δώδο. Ήταν μια ακόμη για το “λευκό αλογάκι” της Ξάνθης μέσα στη σεζόν με την οποία φτάνει τους 31 βαθμούς. Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους οι Χρήστου (26 πόντοι με 6 εύστοχα τρίποντα) και Μανάκας με 21.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ντόγκας – Χατζηχαρίσης (Θωμόπουλος)

10λεπτα: 9-26, 26-49 (ΗΜΙΧΡΟΝΟ), 43-64, 54-79 (ΤΕΛΙΚΟ)