Ολυμπιάδα – Λεύκιππος 37-44

Δεύτερη αγωνιστική για το παιδικό τμήμα του Λεύκιππου και οι παίκτες των Κούτρα – Σταυρίδη κέρδισαν στην δική τους πρεμιέρα (ρεπό την 1η αγωνιστική) την ομάδα της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με 37-44.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Το ημίχρονο μάλιστα βρήκε την Ολυμπιάδα να προηγείται με 4 πόντους διαφορά (21-17) όμως η στο β΄ ημίχρονο ο Λεύκιππος έγινε πιο ισχυρός στην άμυνα περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τους παίκτες της Ολυμπιάδας καθώς δέχτηκαν μόλις 6 πόντους με την λήξη της τρίτης περιόδου παίρνοντας ταυτόχρονα και “κεφάλι” στο σκορ (27-29).

Στην τέταρτη περίοδο ο Λεύκιππος ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του στην επίθεση πετυχαίνοντας 15 πόντους παίρνοντας τελικά την νίκη με 37-44.

Διαιτητές: Τσιρτσίδης – Δεληγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 8-6, 21-17, 27-29, 37-44

Λεύκιππος (Κούτρας – Σταυρίδης) : Ζάβουρας 9, Τσικρίκης 4, Ζερνίδης 8, Λιάτσας 6, Γκοβέσης 8,Κοκκονόπουλος 2, Λίττας 5(1τρ), Πουργιαζής 2, Χαλκίδης, Κυρατζόγλου, Παπαδόπουλος Αν, Βουλκίδης