SL2: Γκέλα στα Πηγάδια, 1-1 ο ΑΟΞ με τον Καραϊσκάκη

Αλλιώς ξεκίνησε κι αλλιώς κατέληξε η αναμέτρηση του Σαββάτου για τον ΑΟΞ στα Πηγάδια. Η ξανθιώτικη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι και να διαχειριστεί εύκολα τη συνέχειά του, όμως στην επανάληψη ισοφαρίστηκε από την ΑΕ Καραϊσκάκης έχοντας και πολλά παράπονα και από την διαιτησία. Στο τέλος της ημέρας έμεινε με τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα παιχνίδι που ήθελε το τρίποντο…

Η ξανθιώτικη ομάδα είχε δοκάρι στο 5′ με τον Θ. Παπάζογλου, το 1-0 από τον Ντίνα στο 12′, χαμένο πέναλτι με τον Σιατραβάνη στο 22′ και την αποβολή με 2η κίτρινη του Θυμιάνη στις καθυστερήσεις, ισοφαρίστηκε στο 58′ από το γκολ του Ναζίμ. Η 7η φετινή ισοπαλία για τον ΑΟΞ και 3η στο Xanthi FC Arena έδωσε τον 31ο βαθμό στον σχετικό πίνακα, ενώ επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα είναι αυτή στα Τρίκαλα την Τετάρτη (7/7, 15:00, ERTSPORTS 3).

Με τέσσερις αλλαγές στην βασική του 11άδα παρέταξε τον ΑΟΞ ο Μπάμπης Τεννές στον αγώνα του Σαββάτου κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης. Παντελιάδης, Θυμιάνης, Σχρόιεν, Ντίνας πήραν φανέλες αρχικής 11άδας αντικαθιστώντας τους Τζούρμαν, Πέτροβιτς, Έμπερτ και Μικελτάτζε. Ο Μπέντο διατηρήθηκε κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ήταν ο Μπριλάντε στην άμυνα, στόπερ Παπάζογλου Τ. – Βέρκερ, αριστερά ο Παντελιάδης, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Δημούτσος – Θυμιάνης με τον Ντίνα πιο μπροστά τους. Στα πλάγια οι Σιατραβάνης – Σχρόιεν και στην κορυφή ο Θ. Παπάζογλου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε δυνατά και στα πρώτα λεπτά εκτός από τα τρία κόρνερ, είχε και το δοκάρι με την κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου. Ακολούθησε το 1-0 από τον Ντίνα στο 12′ και στο 22′ θα μπορούσε νωρίς το παιχνίδι να… τελειώσει αλλά το 2-0 δεν έγινε από τα 11 βήματα στην επιπόλαια εκτέλεση του Σιατραβάνη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν πιο μπροστά, όμως οι προσπάθειές τους δεν απείλησαν επί της ουσίας τον Μπέντο.

Στο 5′ δοκάρι είχε με κεφαλιά ο Θανάσης Παπάζογλου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιατραβάνη. Στο 12′ ο ΑΟΞ έφτασε στο γκολ με τον Θανάση Ντίνα να επιχειρεί το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπουργάνη για να γίνει το 1-0. Στο 22′ η ξανθιώτικη ομάδα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή με τον Σιατραβάνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΑΟΞ να δείχνει διάθεση να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ, όμως το παιχνίδι δεν κύλησε όπως ήθελε. Η ΑΕ Καραϊσκάκης έφτασε στο 1-1 και σε μία από φάση απλή για τον ΑΟΞ, ο Θυμιάνης έχασε την μπάλα από τον Ναζίμ με τον τελευταίο να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ κάνοντας το παιχνίδι πιο δύσκολο. Η είσοδος των παικτών από τον πάγκο για τον ΑΟΞ δεν έφερε ουσιαστική λύση, αφού ο Καπνίδης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λίγο πριν το 70′ και “μπαρούτιασε” ένα παιχνίδι με κακή διαιτησία. Στο τέλος αποβλήθηκε και ο Θυμιάνης με 2η κίτρινη.

Στο 48′ ο Παντελιάδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Σιατραβάνη να μην προλαβαίνει οριακά να αλλάξει την πορεία της μπάλας. Στο 52′ ο Μπέντο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Κορέλα από το ύψος της περιοχής. Στο 55′ ο Ναζίμ έκλεψε την μπάλα και μετά την πάσα του συμπαίκτη του με πλασέ έκανε το 1-1. Λίγο πριν την συμπλήρωση του 70ού λεπτού ο Καπνίδης σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off side σε μία φάση που είχαμε πολλές διαμαρτυρίες. Στο 82′ το σουτ του Καπνίδη απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπουργάνης. Στην εκτέλεσή του, η κεφαλιά του Παπάζογλου απομακρύνθηκε από αμυνόμενο λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Στο 85′ η νέα κεφαλιά του Παπάζογλου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Μπέντο μπλόκαρε το σουτ του Μαύρου.

Έντονα τα παράπονα των ξανθιωτών για την διαιτησία του αγώνα από τον κ. Μπούμπα (ΕΠΣ Ηπείρου) με α’ βοηθό τον κ. Αναστασιάδη (ΕΠΣ Σερρών), β’ βοηθό τον κ. Κουκούμη (ΕΠΣ Καβάλας) και 4ο διαιτητή τον κ. Παρχαρίδη (ΕΠΣ Δράμας).

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Μπέντο, Μπριλάντε, Παντελιάδης, Βέρκερ, Παπάζογλου Τ., Δημούτσος, Θυμιάνης, Σιατραβάνης (60′ Έμπερτ), Σχρόιεν, Παπάζογλου Θ. (66′ Καπνίδης), Ντίνας (60′ Τάτος).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Νταλακούρας, Δούμτσιος (79′ Γυφτοκώστας), Κορέλας (55′ Κόκας), Ναζίμ, Τάμπας, Μπρέμπος (55′ Μαραθωνίτης), Τσούτσης (66′ Μαύρου), Κλιγγόπουλος.

Φωτορεπορτάζ του αγώνα δείτε εδώ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

14:4518η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗTV
ΣΑΒΑΟ ΞΑΝΘΗ – Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ1-1
12′ Ντίνας σουτ58′ Ναζίμ σουτ
ΣΑΒΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ2-3
37′, 78′ πεν. Μανουσάκης σουτ – 41′, 53′ Ευθυμίου κεφ. & σουτ, 89′ πεν. Ριζογιάννης
ΣΑΒΧΑΝΙΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ1-0
61′ Καμαρά σουτ
ΚΥΡΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣERTSPORTS2
Δ: Βρέσκας Γιώργος (ΕΠΣ Πιερίας)
Β: Καραγιάννης Αθ. (ΕΠΣ Θράκης) – Δημόπουλος Ν. (ΕΠΣ Φλώρινας)
4ος: Μέγας Αλ. (ΕΠΣ Πιερίας)
ΚΥΡΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣERTSPORTS
Δ: Κατσικογιάννης Αλ. (ΕΠΣ Ηπείρου)
Β: Μπουρτζοβίτης Αθ. (ΕΠΣ Κορινθίας) – Θανασιάς Αθ. (ΕΠΣ Ηπείρου)
4ος: Βεργέτης Χρ. (ΕΠΣ Ηπείρου)
ΚΥΡΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣΕΡΤ 3
Δ: Τσαγκαράκης Πέτρος (ΕΠΣ Χανίων)
Β: Μαυραντωνάκης Αντ. (ΕΠΣ Ηρακλείου) – Αναστασάκης Αντ. (ΕΠΣ Χανίων)

12  ΟΦΙ  11  17  2  5  10  15  24
Β: Βαθμοί, Α: Αγώνες, Ν: Νίκες, Ι: Ισοπαλίες, Η: Ήττες, Γ/Υ: Γκολ υπέρ, Γ/Κ: Γκολ κατά