SL2: Το πανόραμα της 9ης αγωνιστικής

Μόλις 6 γκολ είδαμε στην 9η αγωνιστική της SL2 με τα… μισά από αυτά να σημειώνονται στη Δράμα.

Η Δόξα Δράμας πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο στον αγώνα με τον Ιωνικό και του έβγαλε stop. Με τον Άντερσον και τον Αγγελόπουλο για σκόρερς πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη της με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να αντιδρά προσωρινά με το πρώτο γκολ του Μάρτιν Ρόλε, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 81΄.

Ο Εργοτέλης επέστρεψε στο γνωστό του 1-0 (σκορ που το έβγαλε για 5η φορά φέτος) επικρατώντας αυτή τη φορά σε άλλο ένα νησιώτικο ντέρμπι, αφού πέρασε νικηφόρα και από την Ιεράπετρα. Όπως και με τον Διαγόρα στο 5ο λεπτό, έτσι και την Τετάρτη κόντρα στον ΟΦΙ, ο Μπουτσάκης σκόραρε και το τελικό 0-1 σφράγισε την αναμέτρηση.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης έσπασε το… ρόδι για φέτος, αφού εκμεταλλεύτηκε μια στημένη φάση στο φινάλε του α’ μέρους. Ο Γυφτοκώστας εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιαννιώτης με κεφαλιά έγινε ο πέμπτος παίκτης που σκόραρε για τους Αρτινούς, αλλά ο πρώτος που το γκολ του έδωσε τρίποντο, απέναντι στα Τρίκαλα.

Στα Χανιά το 0-0 δεν άλλαξε με την Παναχαϊκή να έχει δοκάρι στο α’ μέρος με τον Πάνο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες που πέτυχαν την προηγούμενη αγωνιστική.

Στη Λιβαδειά, απώλεια είχε ο Λεβαδειακός με τον Σωτήρη Αντωνίου να αρχίζει να νιώθει… πίεση. Τέταρτη εντός έδρας ισοπαλία σε πέντε παιχνίδια για τους γηπεδούχους ήταν το λευκό αποτέλεσμα με τον Απόλλωνα Λάρισας που παίρνει τον δεύτερο βαθμό του μακριά από τη Λάρισα και τον πρώτο με τον Κώστα Φρατζέσκο στον πάγκο του.

Στη Ρόδο, ο ΑΟΞ παρουσιάστηκε επηρεασμένος από το ταξίδι της… ταλαιπωρίας, δέχθηκε το 1-0 με το ξεκίνημα της επανάληψης από τον Αλάεθ, στην πρώτη επαφή του τελευταίου στο παιχνίδι. Η ομάδα του Πόποβιτς έχασε μία χρυσή ευκαιρία να ανέβει στον βαθμολογικό πίνακα, μετά και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

ΤΕΤ.9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗTV
15:00AE ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ1-0
45+1′ Γιαννιώτης 1-0
13:30ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ2-1
23′ ‘Άντερσον 1-0, 75′ Αγγελόπουλος 2-0, 81’ Ρόλε 2-1
15:00ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΟ ΞΑΝΘΗ1-0
48 Αλάεθ 1-0
15:00ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ0-0
14:45ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ0-1
5′ Μπουτσάκης 0-1

12  ΟΦ Ιεράπετρας  3  9  0  3  6  6  13
Β: Βαθμοί, Α: Αγώνες, Ν: Νίκες, Ι: Ισοπαλίες, Η: Ήττες, Γ/Υ: Γκολ υπέρ, Γ/Κ: Γκολ κατά