SL2: Έπαθε πατατράκ, θέλει… “ηλεκτροσόκ”!

Υπό το βλέμμα του Μπάμπη Τεννέ και σύσσωμης της Διοίκησης της ομάδας, ο ΑΟΞ έχασε από… νωρίς στην Πάτρα από την Παναχαϊκή σε ένα Σαββατοκύριακο πολύ άσχημο από πλευράς αποτελεσμάτων. Στην 6η θέση βρίσκεται η ομάδα που έχει παιχνίδι λιγότερο, αλλά πρώτα πρέπει να αλλάξει την αγωνιστική της εικόνα…

Η 11άδα που επέλεξε η Ξανθιώτικη ομάδα είχε απουσίες και κατ’ επέκταση αλλαγές, με τον Κώστα Τσαμούρη να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος στη γνώριμή του θέση επιστρέφοντας στις βασικές επιλογές μετά από 5 αγώνες. Θυμιάνης (ανήμερα των γενεθλίων του) και Βόλτερς επέστρεψαν στην 11άδα των Ρένου Δημητριάδη – Γιώργου Μαραντά, αντί των Σχρόιεν και Έμπερτ που έπαιξαν με τον ΟΦΙ, που ήταν τώρα μεταξύ των απουσιών.

Οι επιλογές του 40χρονου Χρήστου Παρασκευόπουλου που έκανε ντεμπούτο για φέτος, ήταν… οι λογικές έχοντας μόνο τον Κουσκουνά εκτός, αλλά με τον Μπρους να επιστρέφει σε ρόλο βασικού. Μάλιστα οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 8ο λεπτό, με το σουτ του Ανάκογλου από το ύψος της περιοχής πήραν προβάδισμα στο σκορ (1-0), αφού ο Τσαμούρης δύο φορές στην φάση με τον Αραβίδη, δεν κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο. Η Παναχαϊκή έχοντας το υπέρ της σκορ το διαχειρίστηκε εύκολα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, έστω κι αν η Ξάνθη, σταδιακά κέρδιζε μέτρα, αλλά δεν έβγαζε έτσι όπως έπαιζε, κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Το σίγουρο είναι πως τουλάχιστον από το α’ μέρος ο Μπάμπης Τεννές θα είχε πολλές σημειώσεις με πράγματα που κρίνει πως χρειάζονται βελτίωση…

Η επανάληψη δεν είχε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό με την Ξάνθη απλά να έχει μία πρωτοβουλία στις κινήσεις και λίγο περισσότερη κατοχή μπάλας, όμως και πάλι το πρόβλημα στη δημιουργία δεν… “έφευγε”, με την Παναχαϊκή να φτάνει σε ένα τρίποντο που ίσως να το περίμενε και πιο δύσκολα.

Η Ξάνθη των πολλών φιλοδοξιών, δεν φάνηκε να παθαίνει… ηλεκτροσόκ μετά το τέλος της συνεργασίας με τον Πόποβιτς, και η επόμενη μέρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει πολλή δουλειά!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Γκάμαρης (ΕΠΣ Αθηνών) με α’ βοηθό Γιάννη Καραλή (ΕΠΣ Ηλείας), β’ βοηθό τον Γιώργο Χριστοδούλου (ΕΠΣ Ημαθίας), ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Άγγελος Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Πάνος (74′ Σταμόπουλος), Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος (74′ Μασούρας), Μπρους, Γιούσης, Ανάκογλου (83′ Παπαδόπουλος), Μπάτροβιτς (60′ Τσερούτι), Αραβίδης.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Πέτροβιτς, Γκαρσία (74′ Μικελτάτζε), Βέρκερ, Τσαμούρης, Μπριλάντε, Θυμιάνης (68′ Τεσίγια), Σιατραβάνης (89′ Τζούρμαν), Καπνίδης, Τάτος, Βόλτερς (74′ Ντίνας).

Με τις υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις της Κυριακής, ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της SL2. Σε ένα πρωτάθλημα που κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον και τον Εργοτέλη να μην ζαλίζεται στα ψηλά. Οι Κρητικοί δέχθηκαν την… αποβολή “δώρο” του Μπάλλα από το 37′ με τον φιλότιμο Απόλλωνα να προσπαθεί αξιοπρεπέστατα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0 (76′) με το δεύτερο φετινό γκολ του Ταϊρόν Κόνρααντ, επιστρέφοντας στην κορυφή.

Στη Λιβαδειά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο σημείωσε δύο γκολ καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της Δόξας που έκανε στο 89′ το τελικό 2-1 με τον Μενσά. Σκόρερ του 1-0 ο Νίλι Περντόμο (67′) και του 2-0 ο Μπιανκόνι στο 84′.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του “καυτού” Μάρτη των διαδοχικών αναμετρήσεων!

12  ΟΦΙ  4  11  0  4  7  8  16
Β: Βαθμοί, Α: Αγώνες, Ν: Νίκες, Ι: Ισοπαλίες, Η: Ήττες, Γ/Υ: Γκολ υπέρ, Γ/Κ: Γκολ Κατά