ΜΕΙΚΤΗ ΝΕΩΝ: Στα πέναλτι αποκλείστηκε η ΕΠΣ Ξάνθης

Στα πλαίσια της 2ης φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ16 το μεσημέρι της Τετάρτης στις Αθλητικές εγκαταστάσεις στο Πάρκο Ομόνοιας, η Μεικτή Ομάδων Νέων της Ξάνθης αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα των Σερρών. Η ξανθιώτικη ομάδα που είχε τερματίσει 2η στον Όμιλό της στην 2η φάση αντιμετώπισε την 1η του β’ ομίλου ομάδα των Σερρών σε αγώνα νοκ άουτ. Ο Στράτος Αμανατίδης έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη με το γκολ που σημείωσε στο 21ο λεπτό, όμως η Σερραϊκή ΕΠΣ ισοφάρισε στο 48′ με τον Μασκανάκη που είχε περάσει ως αλλαγή. Δύο γκολ τα οποία προήλθαν από παρόμοια αμυντικά λάθη. Το 1-1 που διαμορφώθηκε μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος και μία επανάληψη που οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην “ρουλέτα” των πέναλτι, όπου οι παίκτες του Θ. Τερζή πανηγύρισαν την πρόκριση μετά το 4-3 στα πέναλτι!

• Πούλιος 4-3
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αναστάσιος Τσιλίκας (Βερνέζης – Δεδονάκης) της ΕΠΣ Καβάλας.
ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ (Θ. Τερζής): Κουγιουμτζόπουλος, Καρατλίδης, Νετούζης, Αδαμίδης, Κρουστάλλης, Τριανταφύλλου, Νταλίπ, Σοφιανός, Ζιάκας, Γουτίδης, Αρναούτογλου.
ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ (Τ. Κουτρουλός): Ομέρογλου, Καλαϊτζής, Κούτσογλου, Γκριγκοριάν, Χαϊτίδης, Μπαργκάν Τζουνέιτ (60′ Τολμίδης Γ. 76′ Καφφετζής), Βαφειάδης (79′ Σαλή Ογλού), Βουλγαρίδης, Αμανατίδης (62′ Λιόντος), Περτσανίδης, Αραμπατζής. Αλλαγές: Σαλή Μεχμέτ, Καραγκιόζης, Τολμίδης Γ., Γεωργιάδης, Μουμίνογλου Χουσεΐν, Καφφετζής, Λιόντος.