Νικητής ο Λεύκιππος στον ημιτελικό της Καβάλας επί του Δημοκρίτειου (pics)

Ο Λεύκιππος Ξάνθης ήταν ο νικητής στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ που έγινε σήμερα στην Καβάλα με αντίπαλο το Δημοκρίτειο!

Αμφίρροπο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Λεύκιππο να παίρνει προβάδισμα με έναν πόντο (19-20), να διευρύνει ελαφρώς την διαφορά στην ανάπαυλα (26-31) και να αυξάνει κατακόρυφα την “ψαλίδα” στο 30′ με το σκορ στο 37-54. Ανατρεπτική 4η περίοδος με το Δημοκρίτειο να… επιστρέφει στο 69-69, στα 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εύστοχη βολή από τον Χρήστου για το 6-70, χαμένη επίθεση από τον Στασινόπουλο, δύο εύστοχες βολές από τον ψύχραιμο Δώδο για το 69-72 και χαμένο τρίποντο από τον Ζολώτα λίγο πριν την εκπνοή, με τον Λεύκιππο να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Καβάλας.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης

Λεύκιππος (Κοκκινόπουλος): Κουμπάνης 14 (2), Σταμπουλής 9 (1), Χρήστου 18 (1), Παϊτάρης 3 (1), Στεργίου 2, Ρούμογλου, Κάλφας, Χατζηαντωνίου, Δώδος 10, Νταβουλτζόπουλος 5, Κούτρας, Παλλάκης 11.