Λεύκιππος: Έβαλε δύσκολα στην Ελευθερούπολη και έχασε στις… λεπτομέρειες! (pics)

Λεύκιππος Ξάνθης και ΓΣ Ελευθερούπολη έδωσαν “μάχη” στην Καβάλα για τη νίκη-πρόκριση στον τελικό της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τους Ξανθιώτες να ξεκινούν μεν “μουδιασμένα” αλλά να φορτσάρουν στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού και να φτάνουν μάλιστα να προηγηθούν με 60-58 στην 4η περίοδο δείχνοντας… χαρακτήρα και βάζοντας “δύσκολα” στην αήττητη Ελευθερούπολη!

Τελικό αποτέλεσμα 72-60 με την Ελευθερούπολη να παίρνει την πρόκριση και τον Λεύκιππο στην πρώτη χρονιά της ιστορίας του να αφήνει σημαντικές υποσχέσεις για το μέλλον!

Επόμενο παιχνίδι ο μικρός τελικός με αντίπαλο τον ηττημένο του ζευγαριού Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Φιλία Ορεστιάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-27, 54-54, 72-60.

Διαιτητές: Μπήτης-Ντούρας-Δημάδης

Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ με όλα όσα έγιναν στον αγώνα, πολλά παραλειπόμενα από τον αγώνα της Καλαμίτσας και δηλώσεις του προέδρου Ματθαίου Σαββίδη, του Έφορου Χρήστου Σοφία, του Γεν. Γραμματέα Παύλου Γκουρνέλη και του αθλητή Γιάννη Οικονόμου στην εφημερίδα ΞΑΝΘΗ Sport της Δευτέρας!